Salı, Ekim 02, 2012

Ahmet Ümit - Çıplak Ayaklıydı GeceYıldızların nasıl oluştuğunu biliyor musunuz? Ben bu kitaptaki bir hikaye ile öğrendim..

"...Sen çırılçıplak bir gecede başını gökyüzüne çevirip de yeni yeni yıldızlar görürsen, bil ki onlar insanlar için kendilerini yakmış olan canlardır…”

Kitap toplamda 14 öyküden oluşuyor. 12 Eylül öncesi, sonrası hikayeleri.. Her bir hikaye de ayrı bir hüzün, ayrı bir gerçeklik sarıyor insanı..


"Aşk tüm güzelliğine karşın insanı sınırlayan bir yan taşır. Bizim yüreklerimizde sınır yoktu. Aşk, yaşamı belirleyen çizgilerden yalnızca bir tanesidir. Bizim soluduğumuz ise yaşamın kendisiydi."
"Düşüncelerde yaşamak ne demektir bilir misiniz? Sokağa çıktığınızda, "Peşimde biri var mı?" diye düşünmeden yürümeyi, her köşede anılarınızın sindiği mahallenize korkusuzca girmeyi, evinizin kapısını çekinmeden çalmayı, geceleri merdivenlerden gelen seslere aldırmadan bir çocuk gibi mışıl mışıl uyumayı yalnızca düşüncelerinizde canlandırmanın korkunçluğunu bilir misiniz? Yüreğinizin tüm dünyayı içine alacak kadar büyüdüğü ve aynı anda bir toz zerresi kadar küçüldüğünü hissettiniz mi hiç? Mutluluk bu kadar mı uzak?"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder