Cuma, Mart 08, 2013

Ben yanlış anlamışım!!

Ben mi bazı durumları yanlış anlıyorum acaba? Mesajların oradan bana gelene kadar anlamı mı değişiyor?? Konu ile ilgili çok karışığım, her telden çalacağım..

Tüm ünlü kadinlar suratina dayak yemis makyaji yapti ise, artik bu rezillik bitebilir mi? Dayak yemis suratli ünlü kadinlarin, siddet gören kadinlara faydasini anlayamiyorum. Hülya Avşar'in dayak yemis suratini gören adam karisini dövmekten vaz mi geçecek? Farkindalik böyle mi sağlanıyor? Kimse şiddet görmesin isterken, ortalik yüzü gözü şişmiş, morarmiş kadin dolu!! Seneler önce de kadınların yerine erkeklerin geçtiği ve erkeklerin kadınlardan şiddet gördüğü bir video vardı. Şiddet'e şiddet ile mi karşı çıkıyoruz?? Dayak yiyen erkekleri görünce içimizin yağları mı eridi? Bu normal mi peki? Kadın, erkek farkeder mi? Eşitlik diyoruz ya hani? Şiddet şiddettir ve kimseye karşı olmamalıdır. Kadına, erkeğe, çocuğa, hayvana, doğaya...

Bu şiddet gösteren erkekleri yetiştiren kadınlar ve erkekler kimler? Okulda bana tokat atan öğretmenim mi sebep içimdeki öfkeye? İşyerinde bana zulm eden patronum mu? Ya çocuğunu döven anne, neyin acısını çıkartıyor o çocuktan?

Kadınlar gününün anlamı nedir? O Kadınların o fabrikada neden öldüğünü, neyi savunduğunu anladık mı? Sindirdik mi bunu? Kutlu olsun da, kutlu olan nedir? Kutlanacak ne vardır?

8 Mart 1857 de daha iyi çalışma koşulları için tekstil fabrikasında greve başlayan ve fabrikaya kilitlenen, çıkan yangın sonucu yanarak can veren kadınlar.. 

Dayak yiyen kadınlar.. Döver de sever de kocam o benim diyen kadınlar..

İşyerinde hor görülen kadınlar..

Babaları, kocaları, erkek kardeşleri hatta kayınvalideleri tarafından bile küçümsenen kadınlar (ee kadının kadına yaptığını kimse yapmaz sonuçta! )

Anneleri tarafından sus otur, başını eğ diyerek büyütülen kadınlar..

Devlet tarafından korunamayan kadınlar..

Erkek çocuk doğurunca aile de kıymetli olacağını zanneden kadınlar (Bizzat yaşadım bu mevzuyu, kızı oldu eminim çok mutsuzdur)

Ben doğduğumda, bu da mı kız oldu diyerek ağlayan, annemin gururla evet kızım oldu diye bağıra bağıra kovduğu kadınlar (3 kızı olduğu için, bende kız olunca çok üzülen, benden sonra 4. kızını doğuran annemin kuzeni)

Çalışayım, bir iş bulayım demeden, evi var mı, arabası var mı, yazlığı var mı, maaşı da olsun, evleneyim bana baksın diyerek bir kocadan diğerine "sahip çıkılmak" için "başında erkeği olsun" diye evlenme programlarında elektrik almayı bekleyen kadınlar..

"Sahip çıkılmak" duygusundan kurtulamamış kadınlar..

Bir kendinin farkına varsa ya şu kadınlar, kimseye bağımlı olmadan yaşanacağını bilse ya..

Sesini çıkartsa ya şu kadınlar.. Ayaklarının üzerinde dursa ya.. Başkalarının onlara haklarını vermesini falan beklemese kendi kalksa alsa ya..

Emekçi Kadınlar günümüz kutlu olsun... !!

2 yorum:

  1. Peki hamile kılığına girmiş, sütyen takmış, ruj sürmüş ünlü erkek oyuncuların reklam spotunu gördün mü? Milletçe delirdik galiba...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Gördüm ablacim, her sene boyle bir atraksiyon yapmasalar olmaz. Topuklu ayakkabi giyip, ruj surunce kadınlık anlasilmiyor. Kadına destek boyle olmuyor ama ne diyeyim :))

      Sil